Press "Enter" to skip to content

СВР Битола: 47 санкции за прекршоци што ги прават пешаците 

Денеска, 24 февруар во периодот од 11.00 до 16.00 часот спроведена е засилена акциска контрола на територијата на СВР Битола за санкционирање на прекршоци што ги прават пешаците.

Притоа санкционирани се 47 пешаци од кои, 38 за небезбедно преминување на улица надвор од пешачки премин, шест за минување на црвено светло и три други за непотребно задржување на коловозот. 

Засилените сообраќајни контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи.

Пешаците да го минуваат коловозот на обележан пешачки премин затоа што непочитувањето на сообраќајните правила ќе биде санкционирано.  Сите заеднички, со почитување направилата, мора да придонесеме за побезбедни сообраќајници.

More from ВестиMore posts in Вести »