Press "Enter" to skip to content

Во Битола нови 31 позитивни на ковид-19, оздравени 54 пациенти, починати 2 лица

Министерството за здравство информира,согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа, направени се 3.146 тестови, а регистрирани се 473 нови случаи на КОВИД-19, во Битола се 31.

Регистриран сe 775 оздравени пациенти од Битола се 54.

До сега в0 Битола има 14.240 лица кои биле или се позитивни на ковид-19, а активни се 243 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 6 починати лица, дополнително се пријавени 2 починати лица Битола.

Направени во Битола се 137 ковид тестови преку ЦЈЗ Битола 109 и преку “Плодност“ 28.

Досега во земјата се направени вкупно 1.886.706 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД – дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 296.703, бројот на оздравени пациенти е 283.411, на починати е 8.994, а бројот на активни случаи изнесува 4.298.

More from ВестиMore posts in Вести »