Press "Enter" to skip to content

Во Битола 23 нови позитивни на ковид-19, оздравени 28, починато 1 лице

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 2.560 тестови, а регистрирани се 378 нови случаи на КОВИД-19 од Битола се 23.

Регистрирани сe 432 оздравени пациенти од Битола се 28.

До сега во Битола има 14.262 лица кои биле позитивни на ковод-19, а активни се 237 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 7 починати лица, од Битола едно лице на возраст од 82 годони.

Направени во Битола се 125 ковид тестови, преку ЦЈЗ Битола 92 и преку “Плодност“ 33.

Досега во земјата се направени вкупно 1.889.266 тестирања на КОВИД-19.Вкупната бројка на КОВИД – дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 297.081,бројот на оздравени пациенти е 283.908, на починати е 9.001, а бројот на активни случаи изнесува 4.172.

More from ВестиMore posts in Вести »