Press "Enter" to skip to content

Во Битола 24 нови позитивни на ковид-19, оздравени 15, активни 177 случаи

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 2.730 тестови, а регистрирани се 457 нови случаи на КОВИД-19 во Битола се 24.

Регистриран сe 447 оздравени пациенти од Битола се 15.

До сега во Битола има 14.264 лица кои биле или се позитивни на ковид-19, а активни се 177 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 6 починати лица, нема од Битола.

Направени се во Битола 117 ковид тестови, преку ЦЈЗ Битола 95 и преку “Плодност“ 22.

Досега во земјата се направени вкупно 1.896.139 тестирања на КОВИД-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 298.195, бројот на оздравени пациенти е 285.907, на починати е 9.036 а бројот на активни случаи изнесува 3.252.

More from ВестиMore posts in Вести »