Press "Enter" to skip to content

Во Битола 20 нови позитивни на ковид-19, оздравени 28, активни 160 случаи

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, дека во последните 24 часа направени се 2.533 тестови, а регистрирани се 467 нови случаи на ковид-19, во Битола се 20.

Регистрирани се 414 оздравени пациенти од Битола се 28.

Во Битола до сега има 14.284 лица кои биле или се позитивни на ковид-19,  а активни се 160 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 10 починати лица, нема од Битола.

Во Битола се направени се 99 ковид тестови преку ЦЈЗ Битола 83 и преку “Плодност“ 16.

Досега во земјата се направени вкупно 1.898.672 тестирања на ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 298.662, бројот на оздравени пациенти е 286.378, на починати е 9.050 а бројот на активни случаи изнесува 3.233.