Press "Enter" to skip to content

Во Битола 15 нови позитивни на ковид-19, оздравени 4, активни 166 случаи

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа, направени се 2.365 тестови, а регистрирани се 223 нови случаи на Ковид-19, во Битола се 15.

Регистрирани сe 174 оздравени пациенти од Битола се 4.

До сега во Битола има 14.351 лица кои биле или се позитивни на ковид-19, а активни се 166 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 3 починати лица, нема од Битола.

Направени се 90 ковид тестови преку ЦЈЗ Битола 75 и преку “Плодност“ 15.

Досега во земјата се направени вкупно 1.906.808 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 299.642, бројот на оздравени пациенти е 287.692, на починати е 9.079 а бројот на активни случаи изнесува 2.871.

More from ВестиMore posts in Вести »