Press "Enter" to skip to content

Во Битола 21 нови позитивни на ковид-19, оздравени 15, активни 120 случаи

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа, направени се 2.410 тестови, а регистрирани се 292 нови случаи на КОВИД-19, во Битола се 21.

Регистрирани сe 303 оздравени пациенти од Битола се 15.

До сега во Битола има 14.389 лица кои биле или се позитивни на ковод-19, а активни се 120 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 2 починати лица, нема од Битола, а дополнително е пријавено едно починати лица Битола.

Направени се во Битола 79 ковид тестови ЦЈЗ Битола 63 и преку “Плодност“ 16.

Досега во земјата се направени вкупно 1.913.011 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 300.398, бројот на оздравени пациенти е 289.064, на починати е 9.104 а бројот на активни случаи изнесува 2.230.