Press "Enter" to skip to content

Еурофарм Пелистер го победи Алкалоид во Купот, во 19,30 нов натпревар за пласман

Алкалоид – Еурофарм Пелистер 26:32 (13:16)

Спортска сала „Боро Чурлевски“ – Битола Гледачи: 1.000
Судии: Рубин Седлоски и Горан Ангелески

Алкалоид: Галевски 1, Ермоноски, Стојков 4, Серафимов 2, Илиевски 4, Омерагиќ, Ѓорѓиев 6, Ивановски 2, Симоновски 3, Тодески, Кофиловски, Димовски 1, Костовски 1, Георгиевски, Стојковиќ 2, Узунчев

Еурофарм Пелистер: Кизиќ, Ивановски, Мараш 2, Ојлески 2, Маркоски 2, Маџовски 1, Кукуловски 3, Мандалиниќ 4, Радовиќ 1, Танкоски 4, Костески 5, Кукоски 1, Божиќ Павлетиќ 4, Ризоски, Обрадовиќ, Табоада 3

Еурофарм Пелистер во Битола како домаќин на групата, на стартот  ја победи екипата на Алкалоид за черва да го потвдри учеството на завршниот Куп турнир во мај. 

Еурофарм Пелистер  со многу изменет состав против Алкалоид првото полувреме го заврши с0 +3, 13:16, но веќе на почетокот од вториот дел “пелистерци“ дојдоа до +7. Битолчани потоа се штедеса за вечерашниот втор натпревар, но во еден момет беше +9, а потоа и победа од 26:32.

Најефикасни кај Еурофарм Пелистер беа Костески со 5 и Мандалиниќ, Танкоски и Божиќ Павлетиќ со по 4 гола.

Поуспешниот од дуелот Охрид – Драчево ќе биде противник на Еурофарм Пелистер.