Press "Enter" to skip to content

Во Битола 13 нови позитивни на ковид-19, исто толку оздравени, активни 125 случаи

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа аправени се 2.605 тестови, а регистрирани се 312 нови случаи на КОВИД-19 од Битола се 13.

Регистрирани сe 290 оздравени пациенти  од се 13.

До сега во Битола има 14.474 лица кои биле или се позитивни на ковид-19, а активни се 125 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирано е едно починато лице, нема од Битола.

Во Битола направени се87 ковид тестови, преку ЦЈЗ Битола-73 и преку “Плодност“ 14.

Досега во земјата се направени вкупно 1.925.963 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 301.895, бројот на оздравени пациенти е 290.907, на починати е 9.155, а бројот на активни случаи изнесува 1.833.

More from ВестиMore posts in Вести »