Press "Enter" to skip to content

Во Битола 20 нови позитивни на ковид-19, оздравени 3, починати 2 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа, направени се 2.133 тестови, а регистрирани се 214 нови случаи на КОВИД-19 од Битола се 20.

Регистрирани сe 96 оздравени пациенти од Битола се 3.

До сега во Битола има 14.575 лица, а активни се 144 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 5 починати лица, две починати лица од Битола на 78 и 68 години.

Направени се 91 ковид тестови преку ЦЈЗ Битола 64 и преку “Плодност“ 27.

Досега во земјата се направени вкупно 1.937.970 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 303.354, бројот на оздравени пациенти е 292.048, на починати е 9.180, а бројот на активни случаи изнесува 2.126.