Press "Enter" to skip to content

СВР Битола: измамничка од Битола зела 3.000 евра за вработување, лажела дека е вработена во МВР

Секторот за внатрешни работи Битола – Надворешната канцеларија за криминалистички работи Ресен до Основното јавно обвинителство Ресен поднесе кривична пријава против 39 годишна жена од Битола, поради постоење на основано сомнение дека извршила кривично дело „измама”, казниво по член 247 од Кривичниот законик.

Пријавената, во периодот од ноември 2021 до 14.01.2022, лажно претставувајќи се дека е вработена во Министерството за внатрешни работи, ја довела до заблуда оштетената 44-годишна жителка на Ресен дека ќе и овозможи вработување за сопругот за надомест од 3.000 евра.

Откако ветувањето не било реализирано, оштетената сфатила дека е измамена и го пријавила случајот.