Press "Enter" to skip to content

Во Битола 19 нови позитивни на ковод-19, исто толку оздравени, активни 156 случаи

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа, направени се 2.787 тестови, а регистрирани се 232 нови случаи на КОВИД-19, од Битола се 19.

Регистриран e 221 оздравен пациент од Битола се 19.

До сега во Битола има 14.692 лица кои биле или се позитивни на ковид-19, а активни  се 156 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа,  се регистрирани 3 починати лица, нема од Битола.

Направени се во Битола 71ковид тестови преку ЦЈЗ Битола 53 и преку “Плодност“ 18.

Досега во земјата се направени вкупно 1.951.621 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 304.878, бројот на оздравени пациенти е 293.700, на починати е 9.203, а бројот на активни случаи изнесува 1.975.

More from ВестиMore posts in Вести »