Press "Enter" to skip to content

Во Битола 29 нови позитивни, оздравени 26, активни 157 случаи

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 2.776 тестови, а регистрирани се 310 нови случаи на КОВИД-19, од Битола се 29.

Регистрирани сe 355 оздравени пациенти од Битола се 26.

До сега во Битола има 14.741 лица кои биле или се позитивни на ковид-19, а активни се 157 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа,  се регистрирани 4 починати лица, нема од Битола. 

Направени се во Битола 73 ковид тестови преку ЦЈЗ Битола 53 и преку “Плодност“ 20.

Досега во земјата се направени вкупно 1.957.834 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 305.423, бројот на оздравени пациенти е 294.427, на починати е 9.214, а бројот на активни случаи изнесува 1.782.

More from ВестиMore posts in Вести »