Press "Enter" to skip to content

Весели и возбудени во маски на омичени ликови, но и порака за мир на денешниот традиционален ден за маскирање (фото)

Денешниот 1. арил повторно радосен, возбудлив и интересен. Во училишните дворови, ходници, училници во основните училита во Битола, се беше во знак на  традиционалното маскирање кое претходноите 2 години изостана заради пандемијата.Особено радосни и возбудени најмалите  кои уште наутро облечени во костимите на своите омилени ликови брзаа во своите училишта. Таму ги претставуваа своите маски на суперхерои и ликови од бајки, приказни, цртани филмови, видео игри, стрипови…Најпрво дефиле во училиште, по битолските главни улици, а потоа и на Широк Сокак во Битола.Така и оваа година по Широк Сокак продефилираа најразлични ликови со маски и костими,но и со глума и однесување на ликот кој се претставува.За еден еден секој можеше да се најде маскиран како својот омилен лик и да се пренесе во еден чудесен свет на фантазџијата оддалечувајќи се од секојдневната реалност.

More from ВестиMore posts in Вести »