Press "Enter" to skip to content

Нови 27 случаи на ковид-19 во Битола, оздравени 14, активни 178 случаи

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 1.986 тестови, а регистриран е 201 нов случај на КОВИД-19, од Битола се 27.

Регистрирани сe 249 оздравени пациенти од Битола се 14.

Досега во Битола има 14.826 лица кои биле или се позитивни на ковид-19, а активни се 178 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа, се регистрирани две починати лице, нема од Битола.

Направени се во Битола 92 ковид тестови преку ЦЈЗ Битола 79 и преку “Плодност“ 13.

Досега во земјата се направени вкупно 1.964.475 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 306.178, бројот на оздравени пациенти е 295.237, на починати е 9.226, а бројот на активни случаи изнесува 1.715