Press "Enter" to skip to content

Во Битола 30 нови позитивни на ковид-19, оздравени 5, починато 1 лице

Министерството за здравство согласно податоците од Институтот за јавно здравје инфрмира дека во последните 24 часа регистрирани се нови 196 случаи на Ковид-19 од направени 2.067 тестови, од Битола се 30.

Регистрирани сe 23 оздравени пациенти од Битола се 5.

До сега во Битола има 14.875 ковид тестови, а активни се 204 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа, е регистрирано едно починато лице од Битола на возраст од 81 година, починато во болнички услови. 

Направени се во Битола 93 ковид тестови преку ЦЈЗ Битола 65 и преку “Плодност“ 28.

Досега во земјата се направени вкупно 1.969.035 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 306.670, бројот на оздравени пациенти е 295.457, на починати е 9.228, а бројот на активни случаи изнесува 1.985.

More from ВестиMore posts in Вести »