Press "Enter" to skip to content

Во Битола 16 нови позитивни на ковид-19, оздравени 15, активни 167 случаи

Министерството за здравство информира,согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 2.249 тестови, а регистрирани се 195 нови случаи на КОВИД-19, од Битола се 16.

Регистрирани сe 207 оздравени пациенти од Битола се 15.

Во Битола до сега има 14.920 лица кои биле или се позитивни на ковид-19, а активни се 167 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа, се регистрирани две починати лица нема од Битола.

Направени се во Битола 101 ковид тестови преку ЦЈЗ Битола 79 и преку “Плодност“ 22.

Досега во земјата се направени вкупно 1.974.520 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 307.142, бројот на оздравени пациенти е 296.373, на починати е 9.234, а бројот на активни случаи изнесува 1.535.

More from ВестиMore posts in Вести »