Press "Enter" to skip to content

Во Битола 24 нови позитивни, оздравени 22, активни 168 случаи

Министерството за здравство информира,согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа, направени се 2.285 тестови, а регистрирани се 202 нови случаи на КОВИД-19, во Битола се 24.

Регистрирани сe 201 оздравен пациент од Битола се 22.

До сега во Битола има 14.943 лица кои биле или се позитивни на ковид-19, а активни се 168 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа, се регистрирани две починати лица, нема од Битола.

Направени се 89 ковид тестови преку ЦЈЗ Битола 79 и преку “Плодност“ 10.

Досега во земјата се направени вкупно 1.976.805 тестирања на КОВИД-19. купната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 307.344, бројот на оздравени пациенти е 296.574, на починати е 9.236, а бројот на активни случаи изнесува 1.534.