Press "Enter" to skip to content

Во Битола 18 нови позитивни на ковод-19, оздравени 17, активни 169 случаи

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа направени се 2.020 тестови, регистрирани се 163 нови случаи на Ковид-19 од Битола се 18.

Регистрирани сe 259 оздравени пациент од Битола се 17.

До сега во Битола има 14.962 лица кои биле или се позитивни на ковид-19, а активни се 169 случаи.

Нема регистрирано починати лица.

Направени се во Битола 68 ковид тестови преку ЦЈЗ Битола 56 и преку “Плодност“ 12.

Досега во земјата се направени вкупно 1.978.825 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 307.507, бројот на оздравени пациенти е 296.833, на починати е 9.240, а бројот на активни случаи изнесува 1.434.

More from ВестиMore posts in Вести »