Press "Enter" to skip to content

Во Битола до сега 15.000 лица позитивни на ковид-19, вчера 26 нови позитивни на ковид-19, оздравени 10, активни 176 случаи

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа, направени се 2.046 тестови, а регистрирани се 142 нови случаи на КОВИД-19, Битола се 26.

Регистрирани сe 105 оздравени пациенти од Битола се 10.

До сега во Битола има 15.004 лица кои биле или се позитивни на ковид-19, а активни се 176 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 4 починати лица, нема од Битола.

Направени се во Битола 94 ковид тестови, преку ЦЈЗ Битола 73 и преку “Плодност“ 21.

Досега во земјата се направени вкупно 1.983.540 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 307.796, бројот на оздравени пациенти е 297.164, на починати е 9.251, а бројот на активни случаи изнесува 1.381.

More from ВестиMore posts in Вести »