Press "Enter" to skip to content

Во Битола 22 нови позитивни на ковид-19, оздравени 24, активни 164 случаи

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа, направени се 1.997 тестови, а регистрирани се 142 нови случаи на КОВИД-19, во Битола се 22.

Регистрирани сe 198 оздравени пациенти од Битола се 24.

До сега во Битола има 15.078 лица кои биле или се позитивни на ковид-19, а активни се 164 случаи.

Направени се во Битола 67 ковид тестови преку ЦЈЗ Битола 72 и преку “Плодност“ 15.

Досега во земјата се направени вкупно 1.990.996 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 308.294, бројот на оздравени пациенти е 297.922, на починати е 9.260, а бројот на активни случаи изнесува 1.112.

More from ВестиMore posts in Вести »