Press "Enter" to skip to content

Пелистер го прегази Еуро Никел во Битола, останува фаворит за титулата

Пелистер – Еуро Никел 100:83

По поразот од Гостивар во претходното коло од пасигрувањето за титуата екипата на Пелистер во Битола, надмоќно го победи Еуро Никел и се покажа во убедливо издание во 4. коло.

Кошаркарите на Пелистер почнаа многу одговорно, цврсто во одбрана и брзо дојдоа до двоцифрена предност, а на крајот на првата чествртина беше +15, а предноста на битолчани уште повеќе се зголечуваше, а на одмор се ориде со 57:36. “Пелистерци“ во третата четвртина дојдоа до максимални +27, а по некое време разликата се спушти до +10. Сепак  без драма Пелистер славеше со 100:82.

Најефикасни кај Пелистер беа Кесар со 23 и Пајиќ со 16 поени.