Press "Enter" to skip to content

Во Битола 5 нови позитивни на ковид-19, оздравени 21, активни 130 случаи

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 773 тести, а  регистриран е 21 нов случај на КОВИД-19, во Битола се 5.

Регистриран e 71 оздравен пациент од Битола се 21.

До сеаг во Битола има 15.372 лица кои биле или се позитивни на ковид-19, а активни се 130 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица.

Направени се во Битола вкупно 12 ковид тестови преку “Плодност“.

Досега во земјата се направени вкупно 2.023.422 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 309.790, бројот на оздравени пациенти е 299.936, на починати е 9.282, а бројот на активни случаи изнесува 572.