Press "Enter" to skip to content

Во Битола 19 нови позитивни на ковид-19, оздравени 19, активни 130 случаи

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа, направени се 1.661 тестови, а регистрирани се 135 нови случаи на КОВИД-19, во Битола се 19.

Регистрирани сe 85 оздравени пациенти од Битола се 19.

До сега во Битола има 15.391 лица кои биле или се позитивни на ковид-19, а активни се 130 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица.

Направени се во Битола 66 ковид тестови преку ЦЈЗ Битола 52 и преку “Плодност“ 14.

Досега во земјата се направени вкупно 2.025.083 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 309.925, бројот на оздравени пациенти е 300.021, на починати е 9.283, а бројот на активни случаи изнесува 621

More from ВестиMore posts in Вести »