Press "Enter" to skip to content

Во Битола 34 нови позитивни на ковид-19, оздравени 19, активни 146 случаи

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.424 теста, а  регистрирани се 139 нови случаи на КОВИД-19, во Битол се 34.

Регистрирани сe 86 оздравени пациенти од Битола се 19.

До сега во Битола има 15.426 лица кои биле или се позитивни на ковид-19, а активни се 146 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица. 

Направени се во Битола  тестови преку ЦЈЗ Битола 66 и преку “Плодност“ 21.

Досега во земјата се направени вкупно 2.026.507 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 310.063, бројот на оздравени пациенти е 300.107, на починати е 9.284, а бројот на активни случаи изнесува 672.