Press "Enter" to skip to content

Во Битола 7 нови позитивни на ковид-19, оздравени 26, активни 112 случаи

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа, направен е 1.221 тест, а регистрирани се 89 нови случаи на КОВИД-19, од  Битола се 7.

Регистрирани сe 87 оздравени пациенти од Битола се 26.

До сега во Битола има 15.525 лица кои биле или се позитивни на ковид-19, а активни се 112 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа е пријавено едно  починато лице, нема од Битола.

Направени се во Битола  51 ковид тестови, преку ЦЈЗ Битола 38 и преку “Плодност“ 13.

Досега во земјата се направени вкупно 2.035.877 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 310.684, бројот на оздравени пациенти е 300.761, на починати е 9.289, а бројот на активни случаи изнесува 634.

More from ВестиMore posts in Вести »