Пелистер со пораз од Работнички ја заврши сезоната, на есен во Битола второлигашки фудбал

Работнички – Пелистер 2:1 (0:0)

Екипата на Пелистер со пораз за заврши оваа прволигашка сезона, а како што беше познато од пред извесно време од идната фудбалска сезона, во Битола, под Тумбекафе ќе се игра второлигашки фудбал, нешто што не го поакуваа битолчани.

По ппоследното коло Пелистер е поразен во Скоје од екипата на Работнички со резултат 2:1, полувреме 0:0.

Пелистер изржа едно полувреме без да прими гол, но во вториот дел не се одбрани.  Првиот гол Работнички го постогна во 63. минута, кога Димитар Тодоровски постигна вистински еврогол од далечина. Девет минути во 72. минута Станковски погоди за 2:о. “Пелистерци“  го намалија поразот преку Ричков во 83. минута по еден изведен корнер и проигрување од Маневски.

Пелистер, во оваа сезона освои само 14 бода, што е премалку и се сели во единствената ВМФЛ од следната сезона.