Press "Enter" to skip to content

Деновиве пред 10 години: Пелистер се пласира во Прва лига (фотогалерија)

Ако денес екипата на Пелистер од Битола исппадна од Прва во Втора фудбалска лига, пред 10 години беше обратно, “пелистерци“ под Тумбекафе во Битола го заверија учеството во Првата лига. Во Битола во последното коло им беше доделен пехатот за освоено прво место како шампииони во Втора лига, започна со своите сеќавања Димче Миновски, хроничар на Битола и доајен на битолкото новинарсто.Во последното коло Пелистер ја победи екипата на Дрита го освои првото место на табелата и со тоа и официјално стана нов член на Првата фудбалска лига.Големиот пехар на капитенот на Пелистер, Драганчо Димитровски, му го врачи претставникот на Фудбалската федерација на Македонија, Миле Спировски.Во последното коло од лигата, Пелистер тешко дојде до победата особено по двата примени гола во првото полувреме и водството на гостите. Но, оваа екипа покажа дека има квалитет и натпреварот го сврте во нивна полза. Од 0:2 победи со 3:2 сосема заслужено.Тогаш по пласманот во Прва лига фудбалерите посакаа  Пелистер никогаш повеќе да не се најде надвор од Првата лига,  но годинава тоа се случи повторно.

More from БитолаMore posts in Битола »
More from ВестиMore posts in Вести »