Press "Enter" to skip to content

Во Битола за три дена 18 нови позитивни на ковид-19, оздравени 27, актовни 59 случаи

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 20.05 до 22.05.2022), направени се 2.780 тестови, а регистрирани се 151 нови случаи на КОВИД-19, од Битола се 18.

Регистрирани сe 184 оздравени пациенти од  Битола се 27.

До сега во Битола има 15.606 лица кои биле или се позитивни на ковод-19, а активни се 59 случаи.

Во текот на изминатите 3 дена (од 20.05 до 22.05.2022) и согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, нема пријавени починати лица.

Направени се во Битола 83 ковид тестови преку ЦЈЗ Битола 68 и преку “Плодност“ 15.

Досега во земјата се направени вкупно 2.046.474 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 311.350, бројот на оздравени пациенти е 301.545, на починатие 9.297, а бројот на активни случаи изнесува 508.

More from ВестиMore posts in Вести »