Press "Enter" to skip to content

Во Битола 13 нови позитивни на ковид-19, оздравени 7, активни 53 случаи

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа, направени се 1.411 тестови, а регистрирани се 108 нови случаи на КОВИД-19, во Битола се 13.

Регистрирани сe 77 оздравени пациенти од  Битола се 7.

До сега во Битола има 15.627 лица кои биле или се позитивни на ковид-19, а активни се 53 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица. 

Направени се во Битола 62 ковид тестови преку: ЦЈЗ Битола 52 и преку “Плодност“ 10.

Досега во земјата се направени вкупно 2.049.946 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 311.592, бројот на оздравени пациенти е 301.728, на починати е 9.300, а бројот на активни случаи изнесува 564.

More from ВестиMore posts in Вести »