Press "Enter" to skip to content

За три дена во Битола 5 нови позитивни на ковид-19, оздравени 10, починато едно лице

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 27.05 до 29.05.2022), направени се 2.335 тестови, а регистрирани се 151 нови случаи на КОВИД-19 од Битола се 5.

Регистрирани сe 194 оздравени пациенти од Битола се 10.

До сега во Битола има 15.646 лица кои биле или се позитивни на ковид-19, а активни се 51 случај.

Во текот на изминатите 3 дена од Мој Термин дополнително се регистрирани две починати лица, едно од  Битола на 85 години.

Направени се во Битола 77 ковид тестови преку ЦЈЗ Битола 48 и “Плодност“ 29.

Досега во земјата се направени вкупно 2.053.343 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 311.851, бројот на оздравени пациенти е 302.013, на починати е 9.303, а бројот на активни случаи изнесува 535.