Press "Enter" to skip to content

Полицијата откри кој го запалил центарот “Иван Михајлов“ во Битола

-Со задоволство можам да обзнанам брза и ефективна разрешница на случајот од пред три дена (04.06.2022) со кривично-правниот настан – пожар во центарот “Иван Михајлов“ во Битола, кој е веќе расчистен и имаме приведено лице кое го призна делото, соопшти на  социјалните мрежи министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.

-Се работеше деноноќно да се изнајде сторителот, се земаа предвид сите докази, а по извршените службени разговори во изминатите денови, вчеравечер, со судска наредба, беше извршен претрес на две локации кои ги користи 34 годишно лице од Битола, при што се пронајдени и одземени предмети поврзани со кривичното дело, по што лицето е лишено од слобода, истакна Спасовски.

Уште еднаш покажавме дека единствената моќ што ја има секоја правна држава е моќта да го сузбие криминалот. И во овој сегмент нема „пардон“, нема заштитени лица – сите се еднакви пред лицето на законот, а секој којшто се огрешил – мора да одговара! Додаде тој.

More from ВестиMore posts in Вести »