Press "Enter" to skip to content

Во Битола 8 нови позитивни на ковид-19, активни се 28 случаи

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа, направени се 894 тестови, а регистрирани се 110 нови случаи на КОВИД-19, од Битола се 8.

Регистрирани сe 42 оздравени пациенти, нема од Битола.

До сега во Битола има 15.753 лица кои биле или се позитивни на ковид-19, а активни се 28 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа, како и  согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин не се пријавени починати лица.

Направени се во Битола ковид тестови преку ЦЈЗ Битола 28 и преку “Плодност“ 11.

Досега во земјата се направени вкупно 2.074.132 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 313.160, бројот на оздравени пациенти е 303.396, на починати е 9.322, а бројот на активни случаи изнесува 442.