Press "Enter" to skip to content

Во Битола 4 нови позитивни на ковид-19, оздравен 1 пациент, активни 31 случај

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа, направени се 777 тестови, а регистрирани се 93 нови случаи на КОВИД-19 во Битола се 4.

Регистрирани сe 14 оздравени пациенти од  Битола е 1.

До сега во Битола има 15.757 лица кои биле или се позитивни на ковид-19, а активни се 31 случај.

Во текот на изминатите 24 часа, како и  согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин не се пријавени починати лица.

Направени се во Битола 25 тестови преку ЦЈЗ Битола 21 и преку “Плодност“ 4.

Досега во земјата се направени вкупно 2.074.909 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 313.252, бројот на оздравени пациенти е 303.410, на починати е 9.322, а бројот на активни случаи изнесува 520.

More from ВестиMore posts in Вести »