Press "Enter" to skip to content

Во Битола 7 нови позитивни на ковид-19, оздравени 5, активни 33 случаи

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа, направени се 723 тестови, а регистрирани се 108 нови случаи на КОВИД-19, од Битола се 7.

Регистрирани сe 88 оздравени пациенти од Битола се 5.

До сега во Битола има 15.764 лица кои биле или се позитивни на ковид-19, а активни се 33 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа, како и  согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин не се пријавени починати лица.

Направени се во Битола  30 тестови преку ЦЈЗ Битола 23 и преку “Плодност“ 7.

Досега во земјата се направени вкупно 2.075.632 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 313.360, бројот на оздравени пациенти е 303.498, на починати е 9.322, а бројот на активни случаи изнесува 540.

More from ВестиMore posts in Вести »