Press "Enter" to skip to content

СВР Битола: три мотоцикли одземени и 58 санкционирани возачи на мотоцикли

Во текот на вчерашниот ден (26.06.2022) во периодот од 17.00 до 22.00 часот спроведена е засилена акциска контрола на територијата на СВР Битола за санкционирање на прекршоци што ги прават возачите на мотоцикли, при што санкционирани се 58 возачи.

Од нив, 34 возачи не користеле заштитна кацига за време на возење, 14 возеле без возачка дозвола, три мотоцикли се одземени поради истечена сообраќајна дозвола и предизвикување голема бучава, а санкционирани се и други прекршоци. 

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта.

More from ВестиMore posts in Вести »