Press "Enter" to skip to content

Четири сребра и една бронза за атлетичарите на АК Олимп од Битола на Националното првенство (фото)

Атлетскиот клуб ОЛИМП од Битола настапи на Националното првенство за сениори на Македонија, кое викендов се одржа на националната арена “Тодор Проески“ во  Скопје во организација на Атлетска Федерација на Македонија.

Битолските атлетичари освоија три сребрени медали и една бронзеа, а битолскита атлетичари можат да се пофалат и со нови лични рекорди. Сребрени медали освоија:-Зоран Димовски, второ место во генерален пласман во фрлање ѓуле, со резултат 11.05 метри при што е важно да се каже дека ова е негов камбек во атлетиката, во сега возобновениот наш клуб, во кој Зоран тренираше додека тој егзистираше. Така што неговото активирање и овој негов подвиг за клубот се од огромна важност.

-Јана Стефановска, второ место на 800 метри, со нов личен рекорд и време 2.39 минути и второ место на 1.500 метри, со резултат 5.50 минути 

-Наталија Чона, второ место на 100 метри, со резултат 13.22 секунди и четврто место на 200 метри, со нов личен рекорд и резултат 27.61 секунди.Третопласиран беше Христијан Котевски, на 200 метри, со резултат 23.55 секунди и четврто место на 100 метри, со резултат 11.81 секунди

Стефанија Лазарева, истрча две одлични трки и постави свои најдобри времиња и тоа: на 100 метри, постигна време од 15.35 и на 200 метри постигна време од 30.67 секунди.

Ова е голем подвиг за битолската атлетика и тренерите Демир Даутовски и Вера Вељановска, кои имаат голема заслуга за враќањето на атлетиката во Битола на голема врата и јакнење на АК Олимп, од неговото возобновување.

More from СпортMore posts in Спорт »