Press "Enter" to skip to content

Во Битола 38 нови позитивни на ковид-19, оздравени 65, активни 271 случаи

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа, направени се 1.890 тестови, а регистрирани се нови 844 случаи на Ковид-19, од Битола се 38.

Регистрирани сe 815 оздравени пациенти од Битола се 65.

До сега во Битола има 16.972 лица кои биле или се позитивни на ковид-19, а активни се 271 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа се пријавени три починати лица нема од Битола.

Направени се во Битола 40 теста преку ЦЈЗ Битола 26 и преку “Плодност“ 14.

Досега во земјата се направени вкупно 2.123.580 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 330.016, бројот на оздравени пациенти е 316.490, на починати е 9.387, а бројот на активни случаи изнесува 4.139.

More from ВестиMore posts in Вести »