Press "Enter" to skip to content

“Јас Македонија“ на сцената на “Битолино“ во Битола (фотогалерија)

Синоќа во Битола продолжи одржувањето 11. издание на Интернационалниот детски театарски фестивал “Битолино“, кој се одржа под мотото „Per astera ad astra“ (Патот до ѕвездите е трнлив).На фестивалот кој се одржува во еден нов формат, односно претставите ќе се одиграат под отворено небо, на две сцени, на платото на Офицерски дом во Битола, синоќа се одигра претставата на театарската школа “Бабец“, насловена “Јас Македонија“, чии ментори по идеја е  на Јулијана Мирчевска.Во претставата се користени текстови од најпознатите македонски драми и поезија а костимите кои ги носат децата се оригинална македонска народна носија, целта на оваа претстава е преку театар да ги запознаеме генерациите што допрва доаѓаат со историјата на македонската драма и поезија, со традицијата и обичаите на македонскиот народ.  Во претставата настапуваат 20 деца членови на театарската школа Бабец.Честа да настапат им припадна и на „Мал театар“ од Прилеп и нивната феноменална детска претстава работена според бајката “Убавицата и ѕверот“. Децата во Битола после неколку години пауза ќе имаат шанса да погледнат мјузикл на македонски јазик одигран од тројца одлични актери од прилепскиот театар. Класичната бајка за Убавицата и Ѕверот и нивната љубов преточена низ музиката и аранжманот на Томе Темелкоски ќе биде една од приказните на ова издание кое ќе остане во сеќавањето на децата од кои повеќето за прв пат ќе гледаат мјузикл кој се изведува во живо.

More from ВестиMore posts in Вести »
More from КултураMore posts in Култура »