Press "Enter" to skip to content

Во Битола 12 нови позитивни на ковид-19, оздравени 24, активни 190 случаи

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 867 тестови, а регистрирани се 252 нови случаи на КОВИД-19 од Битола се 12.

Регистрирани сe 426 оздравени пациенти од Битола се 24.

До сега во Битола има 17.695 лица кои биле или се позитивни на ковид-19, а активни се 190 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа нема пријавени починати лица. 

Направени се во Битола тестови ЦЈЗ Битола 32 и преку “Плодност“ 5.

Досега во земјата се направени вкупно 2.147.514 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 339.492, бројот на оздравени пациенти е 327.780, на починати е 9.473, а бројот на активни случаи изнесува 2.239.

More from ВестиMore posts in Вести »