Press "Enter" to skip to content

Во Битола 6 нови позитивни на ковид-19 и оздравени 6 пациенти

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа, направени се 824 тестови, а регистрирани се 97 нови случаи на КОВИД-19 од Битола се 6.

Регистриран e 61 оздравен пациент од Битола се 6.

До сега во Битола има 17.873 лица кои биле или се позитивни на ковид-19, а активни се 39 пациенти.

Во текот на изминатите 24 часа, нема пријавени починати лица. 

Направени се во Битола 25 тестови преку  ЦЈЗ Битола 18 и преку “Плодност“ 7.

Досега во земјата се направени вкупно 2.160.942 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 341.986, бројот на оздравени пациенти е 331.740, на починати е 9.520, а бројот на активни случаи изнесува 726.

More from ВестиMore posts in Вести »