Press "Enter" to skip to content

СВР Битола: при контрола малолетник затекнат во обложувалница, 30 санкции за брзо возење

На 14.09.2022 во периодот од 18.00 до 22.00 часот, полициски службеници од СВР Битола – Отсек за криминалистичка полиција спроведоа акциска контрола во спортски обложувалници и казина на подрачјето на Битола. Притоа, бил констатиран еден прекршок по член 20 од Законот за игри на среќа, односно во една обложувалница бил затекнат малолетник, кој бил предаден на родителите. По целосно документирање на случајот ќе следува соодветна пријава.

Во текот на вчерашниот ден (14.09.2022) на територијата на СВР Битола спроведена e акциска контрола за санкционирање на возачи кои управуваaт возило со брзина поголема од пропишаната, при што санционирани се 30 возачи. Од нив 25 возачи ја пречекориле брзината во населено место, а 5 возачи надвор од населено место. На сите прекршители изготвени им се соодветни поднесоци.