Press "Enter" to skip to content

Билтен на МВР: фатен крадец на дело, признал уште 15 дела “тешка кражба“

На 14.09.2022 во 14.50 часот на ул.„Филип Втори Македонски” во Битола, полициски службеници од Криминалистичка полиција и Полициска станица за безбедност на сообраќајот при СВР Битола го лишиле од слобода 52 лице  од с. Канатларци (Х.В.), прилепско. Тој бил затекнат при извршување тешка кражба од трансформатор.

Одземените предмети биле пронајдени и вратени на сопственикот.

Кај него биле пронајдени предмети кои потекнуваат од други кривични дела, кои, исто така, биле вратени на сопствениците.

Лицето било приведено во полициска станица и во службен разговор признал уште 13 кривични дела „тешка кражба“.

По целосно документирање против него ќе биде поднесена соодветна пријава.