Press "Enter" to skip to content

Во Битола 6 нови позитивни на ковид-19, озравени 8 пациенти, активни 37 случаи

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа направени се 656 тестови, а регистрирани се 89 нови случаи на КОВИД-19 од Битола се 6.

Регистрирани сe 125 оздравени пациенти од Битола се 8.

До сега во Битола има 17.879 лица кои биле или се позитивни на ковид-19, а активни се 37 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа, е пријавено едно починато лице, нема од Битола.

Направени се во Битола тестови преку ЦЈЗ Битола 31 и преку “Плодност“ 2.

Досега во земјата се направени вкупно 2.161.598 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 342.075, бројот на оздравени пациенти е 331.865, на починати е 9.521, а бројот на активни случаи изнесува 689.