Press "Enter" to skip to content

Во Битола за три дена 16 нови позитивни на ковид-19, оздравени 5, активни 48 случаи

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена (од 16.09 до 18.09.2022), направени се 1.216 тестови, а регистрирани се 173 нови случаи на КОВИД-19 од Битола се 16.

Регистрирани сe 186 оздравени пациенти од Битола се 5.

До сега во Битола има 17.895 лица кои биле или се позитивни на ковид-19, а активни се 48 случаи.

Во текот на изминатите 3 дена (16.09 – 18.09.2022) пријавени се 3 починати лица, нема од Битола.

Направени се во Битола  48 ковид тестови преку ЦЈЗ Битола 42 и преку “Плодност“ 6.

Досега во земјата се направени вкупно 2.162.814 тестирање на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот наепидемијата изнесува 342.248, бројот на оздравени пациенти е 332.051, на починатие 9.524, а бројот на активни случаи изнесува 673.