Press "Enter" to skip to content

Во Битола 2 нови позитивни на ковид-19, оздравен 1, активни 50 случаи

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа, направени се 887 тестови, а регистрирани се 75 нови случаи на КОВИД-19 од Битола се 2.

Регистрирани сe 99 оздравени пациенти од Битола е 1 пациент.

До сега во Битола има 17.898 лица кои биле или се позитивни на ковид-19, а активни се 50 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа,  не се регистрирани починати лица.

Направени се во Битола 9 ковид тестови преку ЦЈЗ Битола 18 и преку “Плодност“ 1.

Досега во земјата се направени вкупно 2.163.701 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 342.323, бројот на оздравени пациенти е 332.150, на починати е 9.524, а бројот на активни случаи изнесува 649.

More from ВестиMore posts in Вести »