Press "Enter" to skip to content

Во Битола 5 нови позитивни на ковид-19, оздравени 10, активни 45 случаи

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа, направени се 775 тестови, а регистрирани се 98 нови случаи на КОВИД-19 од Битола се 5.

Регистрирани сe 79 оздравени пациенти од Битола се 10.

До сега во Битола има 17.903 лица кои биле или се позитивни на ковид-19, а активни се 45 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа, не се регистрирани починати лица. 

Направени се во Битола тестови преку ЦЈЗ Битола 31 и преку “Плодност“ 1.

Досега во земјата се направени вкупно 2.164.476 тестирања на КОВИД-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 342.413, бројот на оздравени пациенти е 332.229, на починати е 9.524, а бројот на активни случаи изнесува 660.