Press "Enter" to skip to content

Во Битола 3 нови позитивни на ковид-19, оздравени 4 пациенти

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа, направени се 546 тестови, а регистрирани се 53 нови случаи на КОВИД-19 од Битола се 3.

Регистрирани сe 103 оздравени пациенти од Битола се 4.

До сега во Битола има 17.909 лица кои биле или се позитивни на ковид-19, а активни се 38 случаи.

Во текот на изминатите 24 часа,  не се регистрирани починати лица. 

Направени се во Битола  тестови преку ЦЈЗ Битола 16 и преку “Плодност“ 1.

Досега во земјата се направени вкупно 2.165.679 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 342.519, бројот на оздравени пациенти е 332.422, на починати е 9.527 а бројот на активни случаи изнесува 570.