Press "Enter" to skip to content

Во Битола за три дена 2 нови позитивни на ковид-19, оздравени 19, актини 21 случај

Министерството за здравство информира дека во последните 3 дена направени се 962 тестови, а регистрирани се 96 нови случаи на Ковид-19, од Битола се 2.

Регистрирани сe 288 оздравени пациенти од  Битола се 19.

До сега во Битола има 17.910 лица кои биле или се позитивни на ковид-19, а активни се 21 случај.

Во текот на изминатите 3 дена (24.09 – 26.9.2022) пријавено е едно починато лице, од Скопје (87г) и истото е починато во болнички услови, нема од Битола.

Направени во Битола 19 тестови преку ЦЈЗ Битола 19.

Досега во земјата се направени вкупно 2.166.641 тестирање на Ковид-19. Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 342.615, бројот на оздравени пациенти е 332.710, на починати е 9.531, а бројот на активни случаи изнесува 374.

More from ВестиMore posts in Вести »