Press "Enter" to skip to content

Во Битола 4 нови позитивни на ковид-19, оздравени 5, починато едно лице

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа, направени се 695 тестови, а регистрирани се 65 нови случаи на КОВИД-19, од Битола се 4.

Регистрирани сe 61 оздравен пациент од Битола се 5.

До сега во Битола има 17.945 позитивни на ковид-19, а активни се 21 случај.

Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, регистрирани се две починати лица, едно од Битола на 65 години.

Направени се во Битола 37  тестови преку ЦЈЗ Битола 36 и преку “Плодност“ 1.

Досега во земјата се направени вкупно 2.165.557 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 343.208, бројот на оздравени пациенти е 333.219, на починати е 9.542 а бројот на активни случаи изнесува 447.

More from ВестиMore posts in Вести »